במקרים של בעיות שמיעה מחלות אף, אוזניים, סינוסים, לוע, מיתרי קול ושקדים, או הפרעות בשינה, בנשימה, ובעיות במיתרי הקול – צוות מרפאת אף, אוזן, גרון של בריאותא הוא הכתובת לקבלת טיפול רפואי מתאים. המרפאה מטפלת גם בגידולי ראש או צוואר, וכן בבעיות רפואיות בבלוטת התריס.

חשיבות בדיקה סטרובוסקופית להערכת המטופל הצרוד
הפקת קול הינה פעולה מורכבת המחייבת פעילות מורכבת ומתוזמנת של בית החזה והראות, תיבת הדיבור הכוללת את מיתרי הקול ואת פעילות השרירים והרקמות הרכות של חללי הלוע האף והפה.

תפקיד מיתרי הקול בהפקת קול הינו לווסת את זרימת האוויר העולה מהריאות והופכה לגלי קול בתדר מסוים. בעת הפקת הקול, מיתרי הקול נצמדים וסוגרים את מוצא האוויר מקנה הנשימה. הלחץ הנוצר מתחת למיתרי הקול מוביל בסופו של דבר לדחיקה הצידה של השוליים הפנימיים של מיתרי הקול. יציאת האוויר מובילה לירידה בלחץ ושוב שולי המיתר נצמדים וחוזר חלילה. רטט זה של שולי המיתרים מכונה גל המוקוזה והוא זה שמאפשר את יצירת תדר הצליל המופק.

צרידות הנובעת מהפרעה בתפקוד מיתרי הקול, יכולה לנבוע מהפרעה מכאנית בהיצמדות המיתרים כגון שיתוק מיתר או נגע במיתר המפריע להצמדות מלאה של המיתרים. אך יכולה לנבוע גם מהפרעה ביצירת גל המוקוזה.

בדיקה אנדוסקופית של תיבת הדיבור, מאפשרת לאבחן הפרעה בתנועת מיתרי הקול או נגעים בהם. לא ניתן לאבחן בבדיקה זו את תנועת גל המוקוזה, היות והתדר של גל המוקוזה נע בין 100 ל 300 פעם בשנייה לערך – מה שעין האדם איננה מסוגלת לראות.

בדיקה סטרובוסקופית של מיתרי הקול, הינה שיטה מיוחדת המאפשרת לנו לראות את תנועתיות גל המוקוזה של מיתרי הקול. בבדיקה זו, הקול של המטופל מעובד במחשב, והמחשב יורה תדר של גלי אור על המיתרים בתדר הדומה לתדר של גל המוקוזה. דבר זה יוצר אפקט חזותי של תנועה איטית של המיתרים ומאפשר לראות את התנועתיות של גל המוקוזה על גבי צג המחשב.

הממצאים הנצפים בבדיקה הסטרובוסקופית, מספקים מידע חשוב ביותר לצוות המטפל ( רופא, קלינאי תקשורת) ועל פיו ניתן לקבוע את הטיפול ההולם למטופל – הן הטיפול השמרני והן הטיפול הכירורגי. הבדיקה הסטרובוסקופית מאפשרת גם מעקב על יעילות הטיפול הניתן ומידת ההתקדמות של המטופל בתוכנית הטיפול שנקבעה.
הבדיקה הינה פעולה אמבולטורית המבוצעת לאחר מתן אלחוש מקומי קל ללוע המטופל על ידי הזלפת תרסיס XYLOCAINE 10% ללוע. למטופל מוחדר אנדוסקופ קשיח דק לפה, המצלם את מיתרי הקול. מיקרופון קטן הממוקם בקצה האנדוסקופ מעביר את הקול של המטופל למחשב המעבד את הנתונים ויורה את האור בתדר המתאים כמתואר לעיל.

מלבד המלצה להימנע מאכילה 30 דקות לאחר הבדיקה (בשל ההרדמה המקומית) הבדיקה לא גורמת לאי נעימות או תופעות לוואי המחייבות השגחה או טיפול מיוחדים.

המכשיר במרפאת “בריאותא” מתוצרת ATMOS הינו הדגם החדשני ביותר ומאפשר בדיקה סטרובוסקופית מדויקת ומהימנה.

נכתב ע”י ד”ר סלוביק יובל

* מידע זה הינו אינפורמטיבי בלבד ואיננו מחליף יעוץ רפואי ישיר עם המטפל.