סיפור מקרה:

 

בת 34 מתלוננת על חולשה, עייפות וכאב ראש, שלא מגיב למשככי כאבים. התלונות החמירו בחודשים אחרונים. בבדיקות שגרתיות בקופת חולים הועלה חשד לאנמיה (חסר דם).

 

המטופלת הופנתה להמטולוג ובבדיקתו נמצא שהיא סובלת מאנמיה משולבת של חסר ברזל וויטמין B12. לאחר קבלת טיפול היא הפסיקה לסבול מעייפות וכאב ראש,בדיקות המעבדה חזרו לנורמה.

 

מה זאת אנמיה?

 

פעילות של כל התאים והרקמות בגוף, ללא יוצא מן הכלל, תלויה באספקת חמצן סדירה. החמצן נקלט מהאוויר בריאות ומסופק לכל התאים והרקמות בגוף על ידי נשא מיוחד – המוגלובין, אשר נמצא בתאי דם אדומים. זהו חומר מורכב מאוד, שכל מולקולה שלו בנויה מ- 4 תת-יחידות חלבוניות ושתי מולקולות ברזל ותפקידו לקלוט חמצן בריאות ולשחרר אותו ברקמות. ללא אספקת חמצן סדירה התפקוד התקין של האיברים נפגע עד כדי פגיעה בלתי הפיכה במצבים קשים. למשל, רקמת המח יכולה לשרוד ללא אספקת חמצן רק 3-4 דקות.

 

ירידה בכמות ההמוגלובין בדם או ביכולתו לשאת חמצן נקראת אנמיה (Anemia), או חוסר דם.

 

עד כמה זה שכיח?

 

לצערנו, אנמיה הינהמצב שכיח מאוד.

 

השיעור של אנמיה בילדים בארצות הברית בממוצע מגיע עד כ 6%, כאשר בשכבות חלשות או במדינות העולם השלישי שכיחות האנמיה בילדים יכול להיות יותר מכ- 30%.

 

בקרב נשים בהריון בארצות הברית, כ- 16% סובלות מאנמיה, כאשר במדינות המתפתחות המספרים גבוהים בהרבה.

 

כ- 10% מהאוכלוסייה מעל גיל 45 במדינות המערב סובלים מאנמיה. השכיחות עולה בצורה משמעותית עם הגיל.

 

מה הן הסיבות לאנמיה?

 

אנמיה יכולה להיגרם עקב סיבות רבות. שכיח מאוד, שלאותו מטופל יש כמה סיבות, כאשר כל אחת מהן דורשת התייחסות וטיפול שונה.

 

לדוגמא, אנמיה יכולה להיגרם כתוצאה ממחסור בחומרים חיוניים ליצירת המוגלובין – ברזל, ויטמין B12 או חומצה פולית. שכיח מאוד, שכמות הברזל או חומרים חיוניים אחרים בתזונה אינה מספיקה כדי לייצר תאי דם אדומים והמוגלובין בכמות הנדרשת.

 

במקרים אחרים אין חסר בחומרי גלם, אך “בית החרושת” לייצור תאי דם אדומים (מח העצם) עובד בצורה לא תקינה. זה קורה במגוון רחב של מחלות מולדות ונרכשות.

 

לפעמים הסיבה לאנמיה יכולה להיות הרס של תאי דם אדומים על ידי נוגדנים או כתוצאה מהרס מכאני בכלי הדם.

 

חשוב לזכור, שאנמיה יכולה להיות סימן למחלות רציניות אחרות. למשל דלקות כרוניות או גידולים יכולים לפגוע בייצור תאי דם אדומים ולהביא לאנמיה,מחלות שונות של מערכת העיכול יכולות לפגוע בספיגת ברזל או ויטמין B12 ובכך לגרום לאנמיה.

לעתים שכיחות אנמיה נגרמת כתוצאה מאובדן דם מוסתר, לרוב דרך מערכת העיכול.  במקרים הללו מדובר  בסימן לבעיות רציניות במערכת העיכול.

 

מה הם הסימפטומים של אנמיה?

 

מכיוון שאנמיה גורמת להפרעה באספקת חמצן לתאי הגוף, רקמות שהדרישה לחמצן אצלן גבוהה כמו מח, שרירים – הן אלה שיסבלו ראשונים. לכן, הסימפטומים המוקדמים של אנמיה יהיו לרוב חולשה וכאבי ראש. הפרעה באספקת החמצן למח תפגע ביכולת הריכוז ותגרום לירידה ביכולת לבצע משימות מחשבתיות מורכבות ובכושר הלמידה. הגברת פעילות הלב מנסה לפצות על ירידה בכמות הדם, לכן תהיה עליה בדופק (טכיקרדיה). במצבים מתקדמים יותר תופיע אי סבילות למאמצים, למשל חוסר יכולת לבצע מאמצים רגילים, כגון הליכה, עבודות בית או טיפוס במדרגות.

 

אצל חולים עם בעיות כרוניות (מחלות לב או מערכת הנשימה) עלולה להתרחש התדרדרות של מחלתם הבסיסית.

 

כיצד מאבחנים אנמיה?

 

אפשר לראות סימנים של אנמיה כבר בספירת דם שגרתית אשר מבוצעת בקופת החולים. ברוב המקרים זה לא מספיק ויש לבצע בדיקות נוספות. אבחנה מדויקת של אנמיה וקביעה של סיבות שגרמו לבעיה אצל מטופל ספציפי דורשת ניסיון וידע, לכן מומלץ לפנות לרופא המטולוג.

 

כיצד מטפלים באנמיה?

 

הטיפול תלוי בסיבה ובסוג האנמיה. במקרים נדירים אפשר להסתפק בטיפולים פשוטים כגון מתן כדורי ברזל, אך ברוב המקרים יידרשו התערבויות יותר מורכבות שדורשות ניסיון ומומחיות. בכל מקרה, מומלץ להתייעץ לגבי הטיפול והמעקב עם רופא המטולוג.

 

איך אפשר למנוע אנמיה?

 

גם זה תלוי בסיבה. תזונה מאוזנת תספק לרוב את החומרים הדרושים לייצור תקין של המוגלובין ותאי דם אדומים. ברוב המקרים תידרש מעורבות של המטולוג.

 

 

לסיכום,

 

אנמיה היינה בעיה שכיחה מאוד, אשר גורמת לחולשה ,כאבי ראש ופגיעה ביכולת התפקוד היומיות. עקב מורכבות של האבחון והטיפול מומלץ להיוועץ הרופא המטולוג.

 

 

 

ד”ר אולג פיקובסקי, מומחה להמטולוגיה