טיפול בנשירת שיער והתקרחות - הזרקת טסיות

הסוף להתקרחות ונשירת השיער , העתיד כבר כאן וזמין יותר מאי פעם

נשירת שיער נפוצה מאוד בארצנו ומהווה אחת הסיבות השכיחות לפניה לרופא עור. הסוגים העיקריים של התקרחות הם התקרחות על רקע גנטי המכונה הקרחה אנדרוגנטית – זהו תת הסוג השכיח ביותר והמוכר בישראל. התקרחות מסוג זה מצויה אצל כ-80% מהגברים ו40% מהנשים. סוגים אחרים הם נשירת שיער זמנית בגלל סיבות חיצוניות – טלוג'ן אפלוביום והתקרחות איזורית - אלופציה אראטה. ישנם סוגים נוספים נדירים יותר וקשים יותר לטיפול כיוון שהם מלווים גם בתהליך הצטלקות שמונע צמיחת שיער חדש.

התקרחות אנדרוגנטית נקראת כך בשל התפקיד הבולט של הורמון הטסטוסטרון בנשירת שיער ("אנדרו" שמשעותו גבר) וכן המרכיב הגנטי המאפשר להורמון הטסטוסטרון לגרום להתקרחות (מכאן הסיומת "גנטית"). בסוג זה של התקרחות מתרחש תהליך של התנוונות וירידה הדרגתית בגודל זקיקי השיער עד היעלמותם המוחלטת. כמו כן השרירים הקטנים המחזיקים את זקיקי השיער גם הם מתנוונים , מוחלפים על ידי רקמת שומן וכך אין מי "שיחזיק" את הזקיקים במקומם.

עד לא מזמן היו מספר טיפולים שונים להתקרחות.

  • מינוקסידיל , תרופה הניתנת כתכשיר מקומי כגון ספריי, מעודדת כניסה של השיער לשלב הצמיחה בעלת יעילות חלקית ומוגבלת ומצריכה שימוש יומיומי המייצר סוג של תלות בתרופה. תופעות לוואי שדווחו – כאבבי ראש ושיעור יתר לא רצוי באיזורי גוף שאינם קרקפת.
  • פינסטריד הידוע בשם פרופציה, תרופה לבליעה מדי יום, מעכב פעילות הורמון גברי ובכך עוצר נשירת שיער ביעילות רבה. חסרון עיקרי – הצורך לבלוע כדור מדי יום, התרופה אסורה אצל נשים. מדובר למעשה בטיפול הורמונלי הנוגד את הטסטוסטרון ולאט לאט אנו מגלים כי טיפול הורמנלי זה אשר מתערב בפרופיל ההורמונלי הטבעי ומפר אותו, חושף את הגבר לתופעות לוואי. כך דווחה תופעת לוואי של ירידת חשק מיני ב-3% עד 5% מהמטופלים, נמצאה ירידה באיכות נוזל הזרע עד למקרים נדירים בהם נוצרה עקרות בלתי הפיכה שמנעה מהמטופלים להביא ילדים לעולם גם לאחר גמר נטילת התרופה.
  • השתלת שיער – פתרון יעיל ומוצלח , אך יקר ואינו מומלץ למתקרחים בתחילת דרכם אם אין להם טיפול שיעצור את הנשירה.

נציין שמדענים החוזים את העתיד מנבאים כי בעוד 20-30 שנים לא יהיו גברים קרחים כלל ולא יהיו נשים עם שיער דליל כיוון שהמדע יצליח למצוא פתרון יעיל לבעית ההתקרחות. בשנים האחרונות הופיע טיפול חדש שנוחל הצלחה רבה ומבשר את קץ עידן ההתקרחות שתואר על ידי חוזי העתיד. ניתן בהחלט לומר שהעתיד כבר כאן ונהנים ממנו מאות אלפי מטופלים בארץ ובעולם. שמו של הטיפול המודרני והחדשני PRP או בשמו המלא Platelet rich plasma . טיפול זה קיבל שמות נוספים כמו "טיפול פלזמה" וטיפול "ערפד".

הטיפול כולל הפקת דם מהמטופל , ניקוי הדם מתאי הדם האדומים , ריכוז של טסיות בנוזל צהוב המתקבל לאחר הרחקת תאי הדם האדומים והזרקת נוזל זה העשיר בטסיות לאיזורי הקרקפת בהם יש נשירת שיער. לצורך הכנת הנוזל אין צורך במעבדה מיוחדת , הכל יכול להתבצע במרפאה על ידי רופא אחד המצויד במכשור מתאים אולם ברור כי ישנם פרוטוקולים שונים הזמינים כיום בעולם ומכשור מגוון לייצור הפלזמה. ברור כעת, לאחר ניסיון של מספר שנים טובות בעולם, כי איכות הנוזל המופק תלויה בכמות הטסיות שנמצאת בו. ככל שריכוז הטסיות גבוה יותר, כך שיעור הצלחת הטיפול עולה, סיכויי ההצלחה משתפרים והתוצאות המתקבלות טובות יותר.

מדוע דווקא הטסיות? אנו יודעים היום כי הטסיות הנמצאות בדמינו בעלות תכונות יחודיות שלא קיימות בשום תא אחר. הטסיות מפרישות חלבונים שפשוט "מכריחים" את העור להתחדש, הן אלו שמתווכות תהליכי ריפוי פצע והחלמת כל רקמה בגופינו לאחר פגיעה. כאשר הטסיות מוזרקות לסביבת השיער בקרקפת, הן מתווכות "ריפוי" של הזקיקים הסובלים, דוחפות לצמיחת זקיקים אלו ובכך  מחדשות את צמיחת השיער. אותם גורמי הגדילה מחיים את זקיקי השיער המתנוונים ונותנים להם תמריץ ביולוגי לצמיחה מחודשת. ריכוז הטסיות בנוזל הפלזמה המוזרק בדרך כלל גבוה פי 3 עד פי 7 מריכוזו בדם רגיל וזה מבטיח כמות מספקת של גורמי גדילה וחידוש צמיחת השיער, אולם ברור היום שריכוז זה תלוי בפרוטוקול המשרה את יצירתו.

נוזל ה-PRP מכיל מעל 20 גורמי גדילה שונים , ביניהם כאלה המשפיעים על כלי דם ואספקת דם טובה יותר לרקמה , גורם גדילה המעודד את תאי רקמת החיבור המחזקים את השיער וחלבונים המשפיעים על חידוש התאים המצמיחים את השיער משורש השיערה. כמו כן מופרשים גורמי גדילה המעכבים תהליכים דלקתיים – אותם תהליכים שזוהו כמשתתפים פעילים בנשירת השיער. שחרור כל החלבונים הנ"ל מתחיל בתוך 10 דקות מתחילת הטיפול . הטסיות המוזרקות נותרות חיות ברקמת העור וממשיכות להפריש את גורמי הגדילה במשך שבוע עד 10 ימים. תהליך זה מצית תהליך ביולוגי שמוביל לחידוש תהליך הצמיחה שימשך שנה שלמה לאחר ההליך.

בשל היכולת היחודית של ה-PRP לגרום התחדשות ברקמות השונות מלבד העור , משמש טיפול PRP בתחומי רפואה נוספים כמו – החלמת פצעים קשיי ריפוי, הזרקה למפרקים במצבי דלקת ושחיקה , קליטת שתלי שיניים ועוד. חשוב לציין שאין תופעות לוואי לטיפול PRP הודות לעובדה שמדובר בחומר אוטולוגי – כלומר חומר המופק מגוף המטופל עצמו. למעשה מדובר בתהליך ריפוי המבוסס על חומרים טבעיים של המטופל עצמו, רק שאלו מוזרקים באופן מרוכז לקרקפת.

ההבדל בין PRP ליתר הטיפולים הקיימים עד כה הוא במנגנון הפעולה היחודי שלו , העדר תופעות לוואי ובכך שמספיקים טיפולים בודדים בהתחלה ולאחר מכן טיפול משמר אחת לשנה. זאת בניגוד לטיפולים הקיימים עד כה אליהם נלוות תופעות לוואי שונות והם מצריכים טיפול יומיומי. כמו כן אחוזי ההצלחה בטיפול PRP גבוהים ביותר ועוברים את ה-90%. באופן מעשי אצל גברים לאחר חודש כבר יש שיפור בצמיחת השיער. אצל נשים שיפור בצמיחת השיער מתחילה לאחר 6 שבועות. 3 חודשים לאחר הטיפול הראשון רוב השיער שהיה נתלש בסירוק או משיכה קלה של השיער – מפסיק להיתלש. אצל רוב המטופלים ניתן להדגים שיפור בצפיפות ובעובי השיער על ידי תמונת מצלמה דיגיטלית  כבר לאחר הטיפול הראשון ושיפור משמעותי לאחר הטיפול השני. בהגדלה גדולה של תמונות מיקרוסקופיות רואים שיפור בפיגמנטציה סביב זקיקי השיער לאחר טיפול PRP – זהו ביטוי להפחתת תהליכים דלקתיים האחראיים לנשירת השיער.

יעילות הטיפול ב-PRP הוכחה גם בסוגים אחרים של התקרחות שהוזכרו בקצרה בתחילת הכתבה כמו התקרחות איזורית – אלופציה אראטה, טלוג'ן אפלוביום. גם משתילי השיער בכל העולם החלו להשתמש ב-PRP בזמן ניתוח ההשתלה כיוון שמצאו ש-PRP מגביר את סיכויי קליטת השתל ומשפר את סיכויי ההישרדות של השיער המושתל.

לסיכום , טיפול ב-PRP מהווה את הטיפול החדשני ופורץ הדרך להתקרחות ונשירת שיער. בניגוד לטיפולים קיימים המתמקדים המנגנון אחד , PRP מטפל במכלול הגורמים הדרושים לחיים וצמיחה תקינים של זקיקי השיער. PRP משפר את תפקוד כל המבנים של יחידת השיער: תאי הגזע בשורש השיער, השרירים הקטנים המחזיקים את השיער במקומו ומאפשרים את גדילתו, כלי הדם המזינים את השיער ורקמת החיבור התומכת בו.

הפרוצדורה לביצוע PRP בבריאותא נעשית ע"י רופא עור מומחה בתחום. מבוצע אבחון מדויק של ההקרחה ואיבוד השיער ורק לאחר שההקרחה מאובחנת בוודאות כהקרחה אנדרוגנטית המטופל עובר למסלול הטיפול. מבוצע תיעוד מסודר וצילום מצב הקרקפת- הן בתמונות רגילות והן בתמונות מיקרו בהן נשמרת ספירת הזקיקים פר שדה צילום, מצב הקרקפת ומספר הזקיקים הסובלים מהתנוונות.

הפרדת הפלזמה נעשית במכשור ייחודי, מוגן פטנט, הקיים רק בבריאותא, המבטיח ריכוז טסיות הגבוה ביותר שניתן להשיג, עד 2.5 מיליון טסיות במ"ל, ריכוז המקביל לפי 20-25 מריכוז הטסיות הדם. זאת בניגוד להליך ההפרדה הסטנדרטי המבוצע ברוב המקומות בארץ שמגיע לריכוז טסיות של 250,000-500,000 טסיות במ"ל.

ההליך מבוצע באמצעות אקדח הזרקה מיוחד אשר מבטיח פיזור אחיד במאות נקודות על פני הקרקפת. הזרקה זו המבוצעת באמצעות מכשור ייעודי, המכוון לעומק המדויק הנדרש להצלחת הטיפול (0.8 מ"מ), הנעשית בפיזור מדויק ואחיד על פני כל הקרקפת ומבוצעת ע"י רופא עור מומחה. שיטה זו, באמצעות מכשור יעודי ויוקרתי זה הוכחה מחקרית כעליונה על כל הזרקה ידנית, הנעשית בגסות וללא כל דיוק בעומק ופיזור הפלזמה המוזרקת. רק כך מובטח הסיכוי הגבוה ביותר להצלחת הטיפול.

שימוש במכשור הטוב ביותר בארץ ובעולם ליצור הפלזמה, הזרקה המבוצעת במכשיר ייחודי וייעודי שנועד לטיפול PRP שהוכח כעליון על כל שיטה אחרת קיימת, אבחון וביצוע הטיפול על ידי רופא עור- הם שמבטיחים את הסיכויים הטובים ביותר להצלחת הטיפול ולתוצאות הטובות ביותר.

[playlist type="video" ids="2016"]

טיפולי הזרקת פלזמה עשירה בטסיות

השיטה מבוססת על הפקת נוזל העשיר בחומרי גדילה ותאים מיוחדים מתוך דגימת דם הנלקחת מהמטופל עמו. חומרי גדילה אלו הם למעשה חלבונים שמטרתם תיקון רקמות פגועות ויצירת רקמות חדשות והתאים המיוחדים הם טסיות (תרומבוציטים) אשר אחראיות לייצור חלק משמעותי מאותם חומרי גדילה. תהליך ההפקה של הנוזל הטיפולי מדגימת הדם הינו מוגן פטנט, ודורש ציוד רפואי מיוחד המותאם למטרה זו. בנוזל המופק המיועד לשיער, ריכוז חומרי הגדילה והתאים המיוחדים הינו פי 7 מריכוזם הרגיל בדם ובכך הזרקתם מסייעת לעצירת תהליך ההתקרחות. כאשר התאים מוזרקים לעור, מתחיל תהליך שפעולם שתוצאתו הפרשת עוד חומרי גדילה שתפקידם הוא לעורר צמיחה ברקמות שונות. בהזרקה זו לעור נגרמת צמיחת שיער באופן ישיר ועקיף ובכך נעצר תהליך ההתקרחות- זקיקים "חלשים" ומנוונים מקבלים איתות גדילה מחודש ובכך תהליך נשירתם עוצר, ומתחיל תהליך גדילה מחודש.
התהליך נועד לעצירת נשירת שיער והתקרחות באזורים שונים בראש כאשר קיימים עדיין זקיקים חיים, "מוחלשים". לכן מדובר בטיפול שיכול לסייע כאשר קיים תהליך נשירה פעיל, גם אם הוא ממושך. מצב זה שכיח ומתרחש על רקע גנטי אצל נשים וגברים כאחד בכל הגילאים. במצב קצה, כאשר תהליך הנשירה הוזנח והתפתח עד למצב בו אין עוד זקיקים חיים, טיפולי פלזמה לקרקפת לא יסייעו- זהו מצב בו רוב הקרקפת כבר "חלקה" ללא עדות לזקיקים קיימים. בנשים, יש לשלול סיבות נוספות לנשירת השיער ולכן עליהן להגיע עם תשובות בדיקות דם עדכניות הללו: ספירת דם, רמת ברזל, רמת פריטין, TSH, ויטמין B12, וחומצה פולית.
במקרים של נשירה עקב סיבות הפיכות כגון טלוגן אפלוביום או אלופציה אריאטה אין טעם לבצע את הטיפול.

מה צפוי בעת הטיפול ?

לאחר הכנת הנוזל, הוא מוזרק לקרקפת בעשרות ומאות נקודות באופן מדוד ומדויק בטכניקת מזותרפיה רגילה (הזרקות מרובות באופן שטחי לתוך הדרמיס העליון), בכמויות מזעריות אל האזור המועד לטיפול הסובל מהתקרחות (בשני המינים). ההזרקה מבוצעת באמצעות מכשור מיוחד המיועד להזרקה בטיפול זה המאפשר מדידה מדויקת של כמות החומר המוזרק ועומק ההזרקה כך שהתמיסה תוזרק במיקום מדויק ביחס לשורש זקיק השערה. תהליך ההזרקה אינו כואב ואינו מצריך הרדמה. הטיפול הינו טיפול פורץ דרך ולו רשומות הצלחות מרובות ברחבי העולם.

יתרונות טכניקת ההזרקה:

ההליך מבוצע באמצעות אקדח הזרקה מיוחד אשר מבטיח פיזור אחיד במאות נקודות על פני הקרקפת. הזרקה זו המבוצעת באמצעות מכשור ייעודי, המכוון לעומק המדויק הנדרש להצלחת הטיפול (0.8 מ"מ), הנעשית בפיזור מדויק ואחיד על פני כל הקרקפת ומבוצעת ע"י רופא עור מומחה. שיטה זו, באמצעות מכשור יעודי ויוקרתי זה הוכחה מחקרית כעליונה על כל הזרקה ידנית, הנעשית בגסות וללא כל דיוק בעומק ופיזור הפלזמה המוזרקת. רק כך מובטח הסיכוי הגבוה ביותר להצלחת הטיפול.

שימוש במכשור הטוב ביותר בארץ ובעולם ליצור הפלזמה, הזרקה המבוצעת במכשיר ייחודי וייעודי שנועד לטיפול PRP שהוכח כעליון על כל שיטה אחרת קיימת, אבחון וביצוע הטיפול על ידי רופא עור- הם שמבטיחים את הסיכויים הטובים ביותר להצלחת הטיפול ולתוצאות הטובות ביותר.

רוב טיפולי ה PRP בארץ נעשים תוך שימוש במזרק ומחט רגילים על מנת להחדיר את נוזל הפלזמה לקרקפת- תהליך כואב, איטי ומאוד לא מדויק. טכניקה שכזו מאפשרת נקודות הזרקה בודדות ועל כן יעילותן נמוכה- ההשפעה המתקבלת הינה רק על האזור הסמוך לנקודת ההזרקה בלבד.

שימוש באקדח יעודי להזרקת פלזמה נותן מענה מושלם לכל חסרונות אלו משמעותיים אלו. האקדח מאפשר מאות נקודות הזרקה ובכך מבטיח תוצאות טיפול מדהימות- ההזרקה המבוצעת באמצעות האקדח מאפשרת לבצע יותר מ 2500 הזרקות בטיפול בודד ולהתפרש על אזור הרבה יותר גדול מאשר בזריקה בודדת. אקדח ההזרקה מאפשר חדירה מדויקת ברמה עשירית המילימטר לעומק העור הנכון ובכך הוא מבטיח טיפול ממוקד בשורש השערה. שיטת ההזרקה המדויקת ומהירות הביצוע שלה ממזערת את הכאב למידה שאינה מורגשת כך שהטיפול עובר בנעימים.

טיפולי פלזמה עשירה להצערת העור

היום יותר ויותר מבינים כי נוזל עשיר בטסיות וחומרי גדילה הוא אחד הטיפולים הטבעיים והמוצלחים ביותר לטובת הצערת העור- Rejuvenation. שימוש בטכניקת הזרקה נכונה והכנת תמיסה עשירה ע"פ הפרוטוקול הנכון יכולה לעצור הרס של סיבי קולגן המתרחש עם נזקי הגיל, ולגרות יצירת קולגן ואלסטין מואצת. תהליכים אלו למעשה יכולים לעדן ולצמצם את נזקי הזמן, המתבטאים בצניחה והופעת קמטים, רק שכאן מדובר על הזרקת חומר המופק באופן טבעי מהמטופל/ת עצמם.

מה ניתן לבצע?

טיפול מזותרפיה: הזרקה לעומק רדוד יחסית, המלווה בדקירות מרובות של העור. טיפול שמוביל לשיפור מרקם העור, ולא נועד לשפר קמטים עמוקים. לרוב מומלץ לאזור הלחיים, מצח, סנטר, צוואר, מחשוף החזה וגב היד.

 

לזימון תור חייג: 9579*

מרכז מומחים בריאותא,טיפולי PRP, מרפאת מומחים בריאותא הזמינו תור עכשיו: 08-958-5300‏

   whatsapp לחצו כאן

מרפאות נוספות