פרופ' מיכאל דרקסלר

פרופ' מיכאל דרקסלר

אורתופדיה

הסדרים: מכבי שלי/זהב, פרטי

התמחות:

מומחה לכירורגיה אורתופדית
ניתוחי החלפת מפרקים – ברך וירך

פרופ' מיכאל מנהל את המחלקה האורתופדית ביה"ח האוניבסיטאי אסותא אשדוד

השכלה:

ביה"ס לרפואה של הטכניון חיפה.

התמחות בכירורגיה אורתופדית המרכז הרפואי תל אביב איכילוב.
התמחות בניתוחי החלפות ברך וירך ברלין, גרמניה.

חברות באיגודים ובחברות רפואיים:

חבר קליני בחוג לאורתופדיה באוניברסיטת בן גוריון.

מרצה בכיר בחוג לאורתופדיה אוניברסיטת תל-אביב.

 

כל מה שצריך לדעת על ניתוח החלפת מפרק הירך

כאשר הסחוס במפרק הירך נשחק נחשף האזור בין עצם הירך לעצם האגן ונוצר חיכוך בין שתי העצמות. דבר זה מתבטא בכאבים עזים באזור המפרק ובהגבלה משמעותית בטווח התנועה של הרגל וביכולת ההליכה שלנו.במקרים בהם אתם חשים כאבים באזור האגן והרגליים יש לפנות לייעוץ אצל אורתופד מומחה ללא דיחוי על מנת לאבחן את הבעיה ולקבוע את הטיפול המתאים. ייתכן כי מדובר בדלקת מקומית אשר ניתנת לטיפול בעזרת תכשירים אנטי דלקתיים ופיזיותרפיה, או שאכן מדובר בשחיקה של הסחוס ואז יש צורך בניתוח החלפת מפרק הירך.

כמה עובדות משמחות על ניתוח החלפת מפרק הירך:
גם אם פסק אורתופד מומחה כי עלינו לעבור ניתוח להחלפת מפרק הירך, ישנן כמה עובדות משמחות שמאוד נרצה לדעת לפני ההחלטה והכניסה לניתוח:

 • קרוב ל80% מהאוכלוסייה יסבלו משחיקה מסוימת בסחוס מפרק הירך מעל גיל 65 וניתוח זה נחשב לאחד הניתוחים השכיחים ביותר בתחום הרפואה האורתופדית.
 • סיכויי ההצלחה של ניתוחים במפרק הירך גוהים מאוד, וכ- 90% מהמנותחים מדווחים על שיפור משמעותי לאחר הניתוח.
 • בישראל עצמה ניתוחים להחלפת מפרקי הירכיים מבוצעים כ- 4000 פעמים בכל שנה.
 • זמן ההחלמה והאשפוז מניתוחים במפרק הירך נחשבים קצרים באופן יחסי, ולאחרונה אף פותחה גישה חדשה הנקראת גישת הניתוח הקדמי אשר בזכותה ישנה הפחתה נוספת בפגיעה בשרירי הירך בזמן הניתוח יחד עם קיצור זמן החלמה לאחר הניתוח עד חזרה לתנועה מלאה.

שלבי הניתוח:
בשיטת המתקדמת לביצוע ניתוח החלפת מפרק הירך, הנחשבת פחות פולשנית מקודמתה, מוחלף המפרק הפגוע בשתל מיוחד אשר מותאם אישית לכל מנותח. בזכות ההתאמה האישית המקסימלית אפשר לחזור ולהתנועע על הרגליים כאילו השתמשנו במפרק המקורי בגופנו תולך זמן קצר יחסית. הניתוח עצמו נעשה תחת הרדמה מלאה או הרדמה אזורית, לפי שיקול דעתו של המנתח, והוא מתחלק לכמה חלקים:

 • הסרת ראש עצם הירך הפגועה והחלפתה בשתל חדש בעל ראש כדורי. השתל מקובע לתוך עצם הירך כך שעם הזמן היא גדלה סביבו ומחזקת את אחיזתה בו.
 • ניקוי יסודי של עצם האגן משאריות הסחוס הפגוע והדלקתי.
 • החדרת שתל נוסף לעצם האגן, שיהווה את החלק "המקבל" במפרק. חלק זה מותאם באופן מדויק לשתל הכדורי בעצם הירך על מנת להבטיח תנועה חלקה. שני השתלים ביחד יוצרים מחדש את מפרק הירך המוחלף.
 • סגירת החתך ששימש כפתח בירך לביצוע הניתוח.

 

מתי ישנו צורך בניתוח ברך ומהו חשיבותו?

ניידות ותנועה הם חלק חשוב מאוד בחיי היום יום שלנו וקשה לתאר איך אפשר לחיות בלי היכולת לנוע ממקום למקום. לכן, פגיעה בברך יכולה להוות פגיעה ממשית ממשית באיכות החיים שלנו, כשאפילו פעולות שנראות לנו מובנות מאליהן כמו הליכה ועליה במדרגות הופכות להיות קשות עד בלתי אפשריות. לשמתנוהרבה, הרפואה המודרנית מאפשרת לערוך ניתוח ברך, ולהחזיר את חיינו לקדמותם.

מה הן הסיבות שיכולות להוביל אותנו לניתוח ברך:
ישנן כמה סיבות עיקריות שיכולות להוביל אותנו לניתוח ברך:

 • שחיקה של הסחוס במפרק הברך, בעקבות ספורט מאומץ, משקל עודף המפעיל לחץ על הסחוס או שחיקה ניוונית של הסחוס.
 • קרע ברצועות או בשרירים שעוטפים את הברך ותפקידם לשמור על יציבותה.
 • שבר בלתי ניתן לאיחוי בברך לרבות בפיקה ובמפרק.

סוג הניתוח תלוי בסוג הפציעה. קריעה של אחת מן הרצועות בברך, לדוגמא, מצריכה ניתוח להחלפת הרצועה הפגועה, לרוב ברצועה אחרת מגוף המנותח או מתורם. בניתוח בו יש צורך בהחלפה של אחד או יותר מחלקי הברך תבוצע הסרה של החלק הפגוע והחלפתו בשתל מלאכותי.

חשיבות הפיזיותרפיה:
יש לציין כי בניגוד להרבה ניתוחים אחרים בהם לאחר הניתוח ישנו רק צורך בזמן התאוששות, בניתוח ברך ישנו דגש חשוב מאוד על תרגילי פיזיותרפיה לפני הניתוח ואחריו:

 • תרגילי טרום ניתוח – מכיוון שהפגיעה בשרירי הברך בשל הניתוח היא בלתי נמנעת, ישנה חשיבות לחיזוק שרירים אלה כהכנה לניתוח. ברך חזקה לפני הניתוח מסייעת לשיקום מהיר יותר אחריו. את התרגילים מומלץ להתחיל כחודשיים לפני הניתוח.
 • תרגילים לאחר הניתוח – המטרה של תרגילים אלה היא ללמד את הגוף תזוזה נכונה עם השתל החדש ולחזק את הברך והשרירים בכדי להחזיר לה את התנועה השלמה והנכונה. בנוסף, לתרגילי פיזיותרפיה לאחר הניתוח ישנו תפקיד חשוב במניעת סיבוכים כגון היווצרות קרישי דם ופקקת בוורידי הרגליים.

ייעוץ מקצועי:
מפרק הברך הוא המפרק הגדול והמורכב ביותר בגופנו, והוא חשוף לפציעות שונות. בהיותו האחראי הישיר על יכולת התנועה והניוד שלנו כדאי לעשות ככל שביכולתנו כדי לשמור עליו. כאשר מתעורר חשש לפגיעה בברך מומלץ לגשת באופן מיידי לייעוץ אצל אורתופד מומחה אשר יוכל לבדוק האם יש פגיעה, מהי, ואיך ניתן לפתור אותה. אורתופד מומחה ידע ללוות אותנו באבחון הבעיה, בהכנה לניתוח ברך ובהליך השיקום לאחריו.

בהצלחה!!

מרכז מומחים בריאותא, מומחה אורתופדיה,  פרופ' מיכאל דרקסלר, מרפאת מומחים בריאותא הזמינו תור עכשיו: 08-958-5300‏

רופאים נוספים